چرا پمپ مکانیکی؟


انواع پمپ کولر آبی

وظیفه پمپ کولر آبی، پمپاژ آب از تشتک کولر به سه راهی انشعاب می باشد. پمپ های کولر آبی از جهت نیروی محرکه سیستم به دو دسته پمپ برقی و پمپ مکانیکی تقسیم می شوند.
پمپ برقی برای کار کردن از الکتریسته استفاده می کند اما پمپ مکانیکی نیازی به الکتریسیته ندارد، در حقیقت این نوع پمپ از نیروی گردش موتور کولر نیروی خود را تامین می کند

.
پمپ برقی کولر آبی

این قسمت عمل پمپاژ آب به بدنه کولر را بر عهده دارد. این پمپ دارای قسمت های مختلف می باشد:

پایه اصلی پمپ که در داخل آب قرار می گیرد.
پروانه ای سه یا چهار پر که همانند توربین آب را پمپاژ می کند.
کفی پمپ که در زیر پایه اصلی قرار می گیرد و نقش آب بندی پمپ را بر عهده دارد.
چپقی به پایه متصل شده و آب را به سه راهی منتقل می کند.
کلاهک پمپ در بالای پمپ قرار می گیرد که از ورود آب به قسمت الکتریکی موتور جلوگیری می کند

.
پمپ مکانیکی کولر آبی

این پمپ همانند پمپ برقی وظیفه انتقال آب از تشتک کولر به سه راهی انشعاب را برعهده دارد. همانگونه که از اسم این نوع پمپ مشخص است، پمپ مکانیکی برای پمپاژ آب از انرژی مکانیکی به جای انرژی الکتریکی استفاده می نماید.

مقایسه پمپ برقی کولر آبی با پمپ مکانیکی کولر آبی

از آنجایی که پمپ برقی با برق کار می کند و پمپ مکانیکی نیازی به برق ندارد، شما با استفاده از پمپ مکانیکی می توانید میزان مصرف برق مورد استفاده کولر را تا ۵۰% کاهش دهید که این باعث صرفه جویی قابل توجه در مصرف برق خواهد شد.

عیب پمپ برقی این است که معمولا به اندازه پمپ مکانیکی قوی نیست و نرخ جریان کمتری را در مقایسه با پمپ مکانیکی دارد و نمی تواند با سرعتی برابر با سرعت پمپ مکانیکی حجم یکسانی از سیال را منتقل کند.

اکثر پمپ های برقی کولر از دوام کافی برخوردار نیستند ، این در حالی است که بسیاری از مصرف کنندگان از عملکرد پمپ مکانیکی در دراز مدت راضی بوده اند.

مزیت های استفاده از پمپ مکانیکی در مقایسه با پمپ برقی کولر

عدم خطر برق گرفتگی:

در بسیاری از موارد که آب پمپاژ شده از پمپ برقی، به دلیل تماس با موتور الکتریکی این پمپ، دارای الکتریسیته بود که در نتیجه سبب برق گرفتگی شده است.

دور کند و دور تند:

موتور پمپ برقی دارای سرعت چرخش ثابت است که دور کند و دور تند کولر تاثیری در سرعت پمپاژ این پمپ ندارد، بنابراین آب را با دبی مشخص و ثابت پمپاژ می کند.

اما از آنجایی که پمپ مکانیکی با موتور اصلی کولر در ارتباط است در نتیجه با افزایش یا کاهش دور موتور میزان سرعت آب پمپاژ شده نیز تنظیم می شود و تغییر می کند که این امر نیز می تواند سبب صرفه جویی در مصرف آب کولر نیز گردد.

رگلاژ سریع و آسان تسمه کولر

قابلیت تعویض کلیه قطعات

قابلیت نصب سریع و آسان

ثبت اختراع داخلی و کمک به اقتصاد داخلی کشور

باتوجه به موارد ذکر شده در مورد پمپ برقی و پمپ مکانیکی، پمپ مکانیکی از مزیت های بیشتری نسبت به پمپ برقی برخودار است. در نتیجه انتخاب این پمپ و یا جایگزینی آن با پمپ برقی می تواند یک گام مثبت و به صرفه برای استفاده کنندگان از کولر آبی باشد.