مقایسه پمپ برقی و پمپ مکانیکی


اجزای تشکیل دهنده اصلی کولر آبی:

موتور الکتریکی
پمپ برقی یا مکانیکی
شناور
جعبه اتصال الکتریکی
تسمه
پولی موتور
پولی باد بزن(توربین)
توربین
حلزون
پوشال
بدنه اصلی
شیلنگ های انتقال آب

همانطور که گفته شد یکی از اجزای سازنده کولر آبی، پمپ کولر می باشد. پمپ وظیفه پمپاژ آب را بر عهده دارد. به این طریق که پمپ، آب را از داخل تشتک کولر آبی به کمک شیلنگ و پخش کننده، به پوشال ها پمپاژ می کند. پمپ های قابل استفاده در کولر آبی دارای دو نوع هستند: پمپ برقی و پمپ مکانیکی.

پمپ برقی کولر آبی و اجزای تشکیل دهنده آن

همانطور که از نام این پمپ پیداست، پمپ برقی با استفاده از الکتریسیته(برق) کار می کند. این پمپ از اجزاهای مجزا از هم تشکیل شده است که عبارت است از:

موتور الکتریکی پمپ: تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی جهت چرخش روتور پمپ
پایه اصلی
سبد: جدا سازی و جلوگیری از ورود هر چیزی غیر از آب
چپقی: جهت اتصال شیلنگ به پمپ
پروانه ای: جهت مکش آب
کفی: جهت آب بندی پمپ
کلاهک: جهت محافظت از پمپ برای ورود آب به داخل آن و همچنین جلوگیری از برق گرفتگی
نگهدارنده: جهت نگه داشتن درست پمپ برای پمپاژ بهتر

پمپ مکانیکی کولر آبی

این پمپ توسط مخترعان ایرانی ساخته شده و به ثبت رسیده است. این پمپ از انرژی مکانیکی موتور الکتریکی اصلی کولر آبی برای پمپاژ کردن آب استفاده می کند. ساختار پمپ مکانیکی کولر آبی به گونه ای است که بدون هیچ مشکلی و به راحتی قابل نصب بر روی کولرهای آبی خواهد بود

مقایسه پمپ مکانیکی و پمپ برقی کولر آبی

پمپ های مورد استفاده در کولر آبی دارای دو نوع پمپ برقی و پمپ مکانیکی هستند. قبل از اختراع پمپ مکانیکی، همه کولرهای آبی تولید شده دارای پمپ برقی بودند. اما با ظهور پمپ مکانیکی و با توجه به مزیت های که داشت ، توجه بسیاری از سازندگان و کاربران را به خود جلب کرد. این پمپ توانست جایگزین خوبی برای پمپ برقی گردد

.

همانطور که می دانید بارندگی در کشور در طی چند دهه اخیر کاهش قابل توجهی داشته است، از طرف دیگر با کمبود بارندگی و آب، میزان تولید برق نیز کاهش می یابد. از آنجایی که با پیشرفت تکنولوژی، میزان مصرف انرژی از جمله برق نیز افزایش می یابد. بنابراین ما باید به دنبال ساخت محصولاتی باشیم که میزان مصرف برق در آنها پایین باشد.

اختراع پمپ مکانیکی کولر آبی توانسته است میزان مصرف انرژی برق این کولر را تا ۵۰% کاهش دهد که با توجه به مشکلات گفته شده در رابطه با مصرف برق، این یک پیشرفت فوق العاده جهت صرفه جویی در مصرف برق محسوب می شود. چرا که بیشتر مناطق ایران در فصل گرما از کولرهای آبی استفاده می کنند و این باعث می شود که مصرف برق مربوط به کولر آبی تمامی این مناطق نصف شود. در نتیجه، این محصول کمک فراوانی به اقتصاد کشور و همچنین تولید برق خواهد کرد.
پمپ مکانیکی در مقایسه با پمپ برقی دارای قدرت بیشتری می باشد در نتیجه نرخ جریان(دبی) پمپ مکانیکی از پمپ برقی بیشتر است.
از آنجایی که پمپ کولر آبی برقی ، در ساختار خود دارای موتور الکتریکی است، این عامل درصد خرابی پمپ برقی را بیشتر خواهد کرد، چرا که نفوذ آب به داخل این موتور سبب عدم عملکرد درست آن خواهد شد.
دوام و طول عمر پمپ مکانیکی در مقایسه با پمپ برقی کولر بسیار بیشتر است.
احتمال برق گرفتگی در پمپ برقی وجود دارد ولی این احتمال در پمپ مکانیکی به صفر می رسد و علت آن این است که پمپ برقی کولر به طور مجزا با برق سر و کار دارد و هر گونه مشکل در آن ممکن است سبب برق گرفتگی افراد گردد. در نتیجه پمپ مکانیکی می تواند خطر برق گرفتگی از کولرهای آبی را به نصف کاهش دهد.
سرعت چرخش پمپ برقی همیشه ثابت است ، چرا که این پمپ کولر ، خود به تنهایی دارای موتور الکتریکی مجزایی است که با استفاده از برق، آب را پمپاژ می کند. در این حالت شما اگر دور کولر را به دور تند یا کند تغییر دهید، تغییری در مقدار سرعت پمپاژ آب ایجاد نخواهد شد و به اصطلاح دبی آن ثابت است. اما چون پمپ مکانیکی به موتور اصلی کولر متصل می شود در نتیجه با تغییر سرعت دور موتور به کند یا تند میزان سرعت آب پمپاژ شده نیز تغییر می کند. به این صورت که اگر شما دور کند را انتخاب کنید، میزان دبی خارج شده در مقایسه با دور تند موتور کولر آبی کمتر خواهد بود. بنابراین این خود یک مزیت به شمار می رود که از طریق آن می توان در مصرف آب نیز صرفه جویی نمود.
از دیگر مزیت های استفاده از پمپ مکانیکی کولر آبی می توان به رگلاژ سریع و آسان تسمه کولر اشاره کرد.
کلیه قطعات پمپ مکانیکی قابلیت تعویض دارند که این خود یک مزیت بسیار مفید به شمار می رود چرا که اگر برای یکی از قطعات برقی پمپ برقی مشکلی پیش بیاد، شما مجبور به تعویض موتور الکتریکی آن خواهید بود.
یکی دیگر از مزیت های پمپ مکانیکی نصب سریع و آسان آن است. به طوری که شما به راحتی قادر به نصب آن هستید.
پمپ مکانیکی توسط مخترعان ایرانی اختراع و تولید شده است. بنابراین استفاده از این محصول سبب کمک به اقتصاد داخلی و جلوگیری از واردات بی رویه پمپ برقی خواهد شد.

.